Digital Marketing – strategia

Niemalże każdy z nas każdego dnia bombardowany jest ogromną ilością informacji…

Zapewne wielu z Was słyszało to zdanie wypowiedziane przez prezentera w telewizji, radiu czy zwyczajnie gdzieś je przeczytaliście. Jest to jak najbardziej prawdziwe zdanie. Natomiast to jakie informacje przyciągną Waszą uwagę oraz które zapamiętacie i wbiją się do głowy, gdy przeglądacie internet, walczy każdy producent oraz marka i właśnie to nazywane jest digital marketingiem.

Z czego złożony jest ten proces?

Dokładniej, jest to cały proces złożony z wielu kanałów reklam, wpływający bezpośrednio na tworzenia świadomości marki, a także jej rozpoznawalności. Kanały to między innymi: SEO — o którym już pisaliśmy, Content Marketing, Social Media Marketing, Digital Display Advertising, Pay-Per-Click PPC/SEM, Web Analytics, E-mail Marketing, Marketing Automation (w przyszłości z pewnością rozwiniemy znaczenie wszystkich tych kanałów w oddzielnych postach). Jak łatwo się domyślić, pewny sukces podczas całej kampanii reklamowej, to jak najlepsze wykorzystanie możliwości dotarcia do najważniejszej osoby, czyli docelowego odbiorcy.

Drugim nieodłącznym, ale tak samo ważnym elementem jest strategia, bez której nawet nie ma co się zabierać za reklamę w internecie.

Podzielić trzeba ją na kilka wiążących się w jedną całość segmentów. Pierwszym z nich jest analiza i ocena rynku, po to, by tzw. wstrzelić się odpowiednio w jego potrzeby. Następnie należy zbudować bazę informacji w celu zdefiniowania odbiorcy i określenie jego potrzeb. To następnie pozwoli przebrnąć nam do celów biznesowych i pewne określenie zadowalającego punktu docelowego, jaki założymy osiągnąć poprzez działania marketingowe w sieci. Tu właśnie dochodzimy do momentu, w którym warto zdecydować jakie kanały social media zamierzamy szturmować naszym pomysłem na biznes. Facebook, Instagram, TikTok, Linkedin, Youtube, a może wszystko na raz? Wybór jest przede wszystkim uzależniony od charakteru marki lub przeznaczenia produktu. Choć może zasmuci Was ten fakt, to w większości przypadków warto skupić się tylko na jednym z kanałów social i w pełni w go dopracować oraz doinwestować. Wtedy należy określić, z jakim budżetem chcemy oraz możemy wystartować i jakie środku przewidywane są na prowadzenie działań w kolejnych miesiącach.

Ostatnie co nam zostaje to trzymanie się stricte ustalonego planu oraz rozważne działania związane z prowadzeniem profili, kanałów czy aktywacjami, by cała praca oraz zainwestowane środki nie spaliły się przez tzw. kryzys, wywołany jednym nierozważnym ruchem. ;)

Digital Marketing - strategia