Obsługa strony WordPress

Obecnie odbiorca przeglądający internet oczekuje, od strony oprócz samej ciekawej i wartościowej treści oraz ciekawego konceptu graficznego, ładowała się ona szybko i działała sprawnie. Nieodłącznym elementem prawidłowego funkcjonowania witryny, jest jej regularne serwisowanie. Nie wychwycone błędy będą się mścić w postaci znacznego spadku statystyk ruchu na stronie. Wszystko to prowadzi do niechcianego przepalania zainwestowanych pieniędzy.

Duża część internetu stoi na CMS, a przewodnią platformą w tej kategorii jest przede wszystkim WordPress. Oczywiście nie bez powodu, gdyż można ich naliczyć wiele. Popularności z pewnością sprzyja darmowy dostęp do tego świetnie wykonanego oprogramowania, które jest bardzo plastyczne. Otwartość na społeczność deweloperską daje ogromne możliwości rozwojowe całego projektu. Zresztą o jego zaletach już pisaliśmy.

Serwis strony

Jednak jak większość urządzeń wymaga odpowiedniego i cyklicznego serwisu. Wspominaliśmy na początku o tym, że nie wychwycone błędy wpływają na statystyki i obciążają niepotrzebnie nasz portfel. Możemy również paść ofiarą ataku hakerskiego, co doprowadzi do trafienia na czarną listę, a to już jest bardzo trudne do naprawienia. Wtedy oprócz tego, że dostawca, u którego macie wykupioną swoją domenę wyśle wam niemiłą informację o tym, że tam trafiliście, Google również oflaguje Twoją stronę jako potencjalnie zawirusowaną. Rozwiązaniem tej sytuacji jest stałe aktualizowania motywów, wtyczek, czy też samego WordPressa to tylko podstawa. Prewencja, która bywa droga, jest jednak czasochłonna, a samo nauczenie się tego wymaga poświęcenia pewnej ilości czasu. Więc w takim wypadku, możesz nauczyć się robić to sam i doglądać wydajność swojej strony, lub zlecić to komuś czy też jakiejś firmie. Pamiętajmy jednak, że czas to pieniądz i trzeba zadbać o to, by mieć go jak najwięcej i móc poświęcić go na najważniejszy cel, czyli budowanie swojego biznesu.

Wspomniana już obsługa serwisowa, powinna składać się przede wszystkim dodatkowych backupów strony. Te, które robi nasz hosting, mogą okazać się niewystarczające, a sam dostęp do nich może okazać się płatny dodatkowo. Aktualizacja komponentów składowych platformy powinna odbywać się przynajmniej raz w tygodniu, a najrzadziej raz w miesiącu. Stały monitoring to nieodłączny element, a dodatkowe szczegółowe raporty zapewnią Ci odpowiednią kontrolę wydajności strony. Warto pamiętać również o zewnętrznych skanerach antywirusowych, które wyłapują złośliwe oprogramowanie, informując Cię o występujących nieprawidłowościach. Podstawa to oczywiście protokoły zabezpieczające słabsze punkty strony, przez które hakerzy próbują się włamać, a takich punktów WordPress ma sporo.

Nie chcemy nikogo straszyć, pragniemy tylko przybliżyć, jak ważnym elementem jest odpowiednia opieka nad każdą stroną internetową. 🙂

Obsługa strony WordPress