Automatyzacja e-maili

Email marketing automation (EMA), czyli automatyzacja e-maili dzięki możliwości śledzenia i reagowania na zachowania użytkownika na stronie jest trendem, którego nie można ignorować. Powstają ciągle nowe produkty automatyzujące działania marketingowe, a najefektywniejsi marketerzy nieprzerwanie je testują i szukają nowych zastosowań. Ty też powinieneś. 

Popularność marketing automation bardzo dynamicznie rośnie. Liczba wykorzystujących je firm w B2B wzrosła między 2011 a 2014 rokiem niemal 11x. Firmy Marketo i Ascend we wspólnym badaniu z 2015 roku zauważyły, że aż 91% osiągających najlepsze wyniki marketerów uważa automatyzację za niezmiernie ważną dla swojego sukcesu. Z kolei najlepsze w swoich branżach korporacje wykorzystują marketing automation o 67% częściej, niż inne, mniej efektywne firmy. Co da Ci email marketing automation?

Automatyzacja e-maili, poza samą oszczędnością czasu i zasobów daje Ci wiele korzyści, których “ręcznie” nie byłbyś w stanie osiągać ze względów czasowych lub technicznych. Korzystając z systemu do email marketingu, który pozwala automatyzować email marketing , otrzymujesz:

  • Wiedzę o realnych zachowaniach klientów na stronach;
  •  Możliwość przyspieszenia dotarcia klienta do produktu poprzez dynamiczną personalizację przesyłanej treści;
  • Możliwość skuteczniejszej segmentacji dzięki danym behawioralnym
  • Możliwość oceny zaangażowania i chęci do zakupu na podstawie scoringu (przyznawania oceny na podstawie rodzaju aktywności na stronie);
  • Okazję do skuteczniejszego lead nurturingu, czyli zwiększania zainteresowania produktem u tych, którzy na razie tylko się mu przyglądają;
  • Możliwość budowania lojalności i zadowolenia klienta dzięki stronom, ofertom, formularzom i mailingom szytym na jego miarę;

Najprościej mówiąc, automatyzacja email marketingu polega na obserwacji i analizie zachowania odbiorcy na stronie internetowej, a następnie na wysyłaniu mu idealnie dopasowanych maili marketingowych. Dopasowanie to jest możliwe właśnie dzięki zbieraniu danych o zachowaniu użytkownika na stronie. Aby było to możliwe, taka osoba musi wejść na naszą witrynę poprzez odpowiedni link z mailingu.Czego potrzebujesz, aby zacząć:

  1.  System email marketingowy – potrzebny Ci system, który będzie przechowywał listę mailingową, wysyłał mailingi i newslettery oraz oczywiście – pozwalał na zastosowanie email marketing automation. Takim systemem jest np. FreshMail, więc jeśli interesuje Cię automatyzacja, możesz tutaj założyć darmowe konto i przetestować go.
  2.  Adres email odbiorcy – aby móc zbierać dane o zachowaniach odwiedzających stronę, musisz sprowadzić ich tam za pomocą linku umieszczonego w mailingu. Po kliknięciu w ten link, system będzie wiedział, kim jest ta osoba i zapamięta historię jego działań dając Ci możliwość zaplanowania reakcji systemu.
  3.  Integracja z Analytics – system email marketingowy możesz zintegrować z Google Analytics, by za pomocą wyznaczonych celów reagować na zachowania odbiorcy. Celem może być np. wejście na konkretną stronę lub spędzenie na niej określonego czasu. Po ustaleniu, jakich zachowań na stronie oczekujesz od odbiorcy, system będzie śledził wszystkie jego poczynania i zareaguje w momencie zrealizowania celów, które ustaliłeś wcześniej. Tą reakcją może być np. wysłanie mailingu ze specjalną ofertą po spędzeniu 2 minut na podstronie produktu.

W przypadku darmowej wersji GA należy pamiętać, że system potrzebuje 72 godzin na przetworzenie tych danych i dopiero wtedy zareaguje. Aby działo się to w czasie rzeczywistym, potrzebna jest wersja płatna.Email marketing automation to potężne narzędzie. Badania wskazują, że jest bardzo cenione przez marketerów, a jego możliwości oszczędzają czas i pozwalają na tworzenie mailingów, jakich samodzielnie nie byłbyś w stanie tworzyć, nie wiedząc o zachowaniach odbiorcy tyle, ile może “dowiedzieć się” system automatyzacji. Koniecznie korzystaj więc z tych dobrodziejstw, a następnie staraj się automatyzować także inne działania marketingowe.

Automatyzacja e-maili