Pay Per click płatna reklama

Pay Per Click – Płatna reklama to dobry sposób dla uzyskania natychmiastowych wyników związanych z widocznością – reklama Google Ads oraz reklamy na portalach społecznościowych widoczne są tak długo, jak długo płacimy za usługę. Niestety, samo wdrożenie takiego rozwiązania nie oznacza automatycznie sukcesu w postaci wzrostu liczby konwersji – znaczenie ma odpowiednie targetowanie, czyli np. dobór odpowiednich słów kluczowych i wykluczeń czy miejsca wyświetlania reklam graficznych, a także wiele innych czynników, które wchodzą w skład optymalizacji kampanii Google Ads.

Google Ads oraz Facebook Ads i LinkedIn umożliwiają precyzyjne dotarcie do wąskiej grupy odbiorców – np. ze względu na lokalizację. To duże udogodnienie szczególnie dla firm rozwijających się lokalnie. Jeśli prowadzisz stacjonarny salon z sukienkami w Poznaniu, to kampania Pay Per Click może być doskonałym uzupełnieniem pozycjonowania – reklama Twojego sklepu na zapytanie: “sukienka w kwiatki”,  sklep wyświetli się użytkownikom, którzy logują się z tej lokalizacji, a nie np. osobom z Warszawy, które ze względu na lokalizację raczej nie skorzystają z oferty.

Jeśli Twój sklep z sukienkami sprzedaje kolekcję sukienek dziewczęcych komunijnych, to znaczy, że najwyższą konwersję zapewni Ci reklama wyświetlana w konkretnym okresie – w tym przypadku będą to miesiące marzec, kwiecień, maj. Jeśli tak jak właściciel omawianego biznesu, promujesz ofertę dostępną czasowo, to zamiast, lub jako działanie wspierające pozycjonowanie, wybierz kampanie PPC. Dlaczego? Na efekty pozycjonowania trzeba czekać i kampania tego typu musiałaby być prowadzona z dużym wyprzedzeniem. Natomiast w przypadku Google Ads możliwe jest dotarcie do odbiorców w krótkim czasie i przerwanie kampanii w okresie, kiedy nie ma sezonu na produkt.

Wspomnieliśmy, że kampanie Google Ads, jako jeden z wariantów PPC, mogą być stosowane również w formie uzupełnienia pozycjonowania, które jest zdecydowanie bardziej czasochłonnym procesem. Przykładem takiego uzupełnienia może być zdominowanie wyników na konkretne słowa kluczowe – np. sukienka w kwiatki sklep. Reklama naszego sklepu pojawi się na górze wyników wyszukiwania, a jeśli wyniki pozycjonowania zapewnią dodatkowo witrynie miejsce w top 10, to prawdopodobieństwo, że użytkownik dla tego zapytania wybierze naszą witrynę z PPC lub z organicznych wyników wyszukiwania wzrasta.

Remarketing przy PPC

Remarketing to działanie, które pozwala na ponowne zaangażowanie osób, które weszły już w interakcję z Twoją witryną. Do zalet kampanii remarketingowej Google Ads można zaliczyć m.in. możliwość kontrolowania i kierowania wyświetlania reklam użytkownikom podczas określonych aktywności – np. kiedy użytkownik korzystając z urządzenia mobilnego szuka sukienek w kwiaty i odwiedzi naszą domenę, to kampania remarketingowa może wyświetlać się, gdy przegląda on strony internetowe na desktopie. Google Ads umożliwia także dotarcie do osób, które porzuciły koszyk bez finalizacji transakcji, co nie jest możliwe przy wybraniu strategii opartej wyłącznie na pozycjonowaniu. Remarketing może być także kluczowym elementem w procesie budowania świadomości marki.

Działania marketingowe oparte na kampaniach Pay Per Click można także dużo dokładniej zmierzyć za pomocą narzędzi niż optymalizację SEO. Do analizy i weryfikacji skuteczności prowadzonych kampanii Google Ads wykorzystuje się m.in.: Google Analytics, który pokazuje z jakiej kampanii i dzięki jakim działaniom użytkownicy dotarli do witryny, jak z niej korzystali, a także jak kształtuje się poziom sprzedaży i czy rośnie liczba konwersji.

Pay Per click płatna reklama