Skip to main content

Kupiłeś coś, kiedyś oczami? 

Kupiłeś coś, kiedyś oczami? Co jest dla Ciebie ważne, gdy kupujesz produkt? Parametry, działanie, cena, trwałość? A co z wyglądem i estetyką? Z pewnością nie kupiłbyś smartfona, który mimo swoich zachwycających parametrów i funkcjonalności wyglądałby jak kawał cegły. 

Jedną z cech, przez które sięgamy po konkretne produkty jest właśnie estetyka i kolor. To, że przy zakupie zwracamy uwagę, jak coś wygląda jest naturalne. Potwierdzają to badania: ponad połowa klientów motywuje zakup produktu kolorem. To jedno z najważniejszych kryteriów! W końcu ten różowy iPhone jest taki śliczny…

Kolor ma znaczenie 

…nie tylko przy ocenie estetycznej, ale także przy poruszaniu się o stronach. W sieci znaleźć można mnóstwo studiów przypadku, gdzie zmiana koloru przycisku Call To Action zwiększyła bądź zmniejszyła konwersję. 

Znaczenie koloru – zielony

Zielony domyślnie kojarzy nam się z naturą. Zresztą bardzo słusznie – nazwa tego koloru pochodzi od ziół. Użycie zielonego na Twojej stronie nie musi się jednak koniecznie wiązać ze zdrowiem, pokojem, ekologią, środowiskiem lub ogrodem czy świeżością. 

Ekskluzywna czerń – znaczenie

Kolor czarny, mimo jego neutralności, kojarzymy zwykle z klasyką i stałością pewnych kanonów. Chętnie korzystają z niego także marki, by podkreślić wyjątkowość i elegancję swoich produktów. 

Wynika to m.in. z poczucia respektu i powagi wobec tego koloru – w końcu czarny zakładamy na siebie w ważnych momentach naszego życia: podczas egzaminów, specjalnych uroczystości, a także w żałobie.Oprócz potrzeby natychmiastowego wyboru i zwrócenia uwagi (w przypadku wszelkiego CTA) kolor czerwony wzbudza w nas także uczucie intymności, kojarzy się z miłością oraz emocjami i szybkością – jak w przypadku Coca-Coli. Chętnie korzystają z niego marki utrzymujące nasze emocje stale na wysokim poziomie, takie jak CNN, YouTube, Ferrari czy Mitsubishi.

 Przeszliśmy więc przez przykłady najpopularniejszych kolorów na przykładach brandingu i reklam wielu marek, produktów i kategorii. Możesz się nimi sugerować, ale nie musisz. 

To, do czego przede wszystkim chciałbym Cię zachęcić to eksperymenty. Testuj, analizuj i sprawdzaj jak zachowują się Twoi klienci pod wpływem zmian kolorystycznych na stronie www czy w komunikacji – najłatwiej będzie Ci to sprawdzić właśnie w oparciu o przyciski Call To Action. 

Narzędzia do testowania kolorów i nie tylko

Nie musisz wprowadzać zmian od razu dla wszystkich odwiedzających – to zrozumiałe, że testy to ryzyko. Podobnie jak brak zdolności graficznych czy programistycznych nie będą przeszkodą, by w ogóle zacząć eksperymentować. Ja też się na projektowaniu i kodowaniu nieszczególnie wyznaję. Od tego są narzędzia marketingowe, takie jak Optimizely czy Omniconvert. 

Podsumowując: w reklamie i marketingu nie ma koloru idealnego. Nie każdy będzie działał tak samo na każdego klienta. Zawsze testuj swoje rozwiązania. Bierz pod uwagę różnice kulturowe, osobiste preferencje i specyficzne cechy swojej grupy docelowej.

A jeśli nie możesz zdecydować się na nic konkretnego, zrób jak Google 😉

Sprawdź nas na:
Facebook
i bądź na bierząco!

Dowiedz się więcej o marketingu na naszym blogu!

kupiłeś coś, kiedyś oczami?

Close Menu
TEL: +48 570 567 188 MAIL: biuro@wickedbrains.com
Translate site »