Skip to main content

Do czego służy grafika rastrowa?

Jeszcze kilkanaście lat temu podstawą jakiejkolwiek grafiki komputerowej były programy Adobe Photoshop, darmowy Gimp czy nawet windows’owski Paint, z którym niemal każdy miał styczność i właśnie w nim stawiał swoje pierwsze kroki związane z grafiką.

Czy dzisiaj również tak istotna jest rola grafiki rastrowej? Co powinniśmy o niej wiedzieć i jakie ma to przełożenie na wykorzystanie tego typu grafiki?

Grafika rastrowa – zasady zapisu

Na samym początku trzeba uświadomić sobie zasady zapisywania obrazu – w przeciwieństwie do grafiki wektorowej nie mamy tutaj wykorzystania matematycznego układu współrzędnych i zapisanych w nich kształtów geometrycznych, a jedynie układ pikseli odpowiadający w swoich wymiarach rozdzielczości danej grafiki.

W przypadku grafiki rastrowej zapisywany jest każdy oddzielny piksel – jest to zarazem największa zaleta, jak i wada tego typu grafiki.

Korzyści płynące z wykorzystania grafiki rastrowej

Wbrew pozorom sposób zapisu obrazu za pomocą poszczególnych, sąsiadujących ze sobą pikseli składających się na całą grafikę, daje nam spore możliwości – począwszy od zastosowania niemalże nieograniczonej palety barw i przejść tonalnych poprzez poszczególne piksele, operowanie nasyceniem barw i kontrastu, a skończywszy chociażby na swobodnej możliwości retuszu zdjęć i wprowadzania niezauważalnych modyfikacji (z punktu widzenia oglądającego później taką grafikę).

Zapisywanie poszczególnych kolorów pikseli przekłada się jednak na objętość plików – każdy punkt musi być osobno zapisany. Co prawda dostępnych jest wiele formatów zapisu właśnie grafiki rastrowej, które pozwalają na zapisanie obrazów z kompresją – przekłada się to jednak na obniżenie jakości obrazu na co w wielu przypadkach nie można sobie pozwolić.

Skalowanie obrazu?

Rozważając możliwość wykorzystania grafika rastrowa warto mieć od samego początku na uwadze sposób jej wykorzystania – zmiana rozmiaru grafiki, tj. jej skalowanie, wiąże się z nieodwracalną utratą jakości.

Zastosowanie 

Gdzie jednak grafika rastrowa jest najczęściej wykorzystywana? Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest możliwość zapisania zdjęć i fotorealistycznych obrazów – mamy tutaj najlepsze przejścia tonalne i taka grafika wygląda najbardziej realistycznie oddając wygląd rzeczywistego świata. Co prawda grafika rastrowa można wykorzystać niemal w każdej dziedzinie, to jednak niemal za każdym razem wiąże się to z koniecznością jej przerabiania i dostosowywania do konkretnego zastosowania – często nawet tworzenia jej od podstaw.

Pełne możliwości grafiki rastrowej

Potęgę grafiki rastrowej możemy dostrzec nie tylko w zapisie rzeczywistych obrazów w postaci zdjęć i fotografii, ale również w rękach doświadczonego grafika dysponującego tabletem graficznym. Jedynym ograniczeniem jest wtedy wyobraźnia twórcy oraz jego umiejętności, zaś tworzone w taki sposób obrazy z powodzeniem wykorzystywane są jako ilustracje w książkach czy wszelkiego rodzaju publikacjach.

Prawie jak tradycyjna kartka papieru

Podsumowując, bogactwo barw wynikające ze sposobu zapisu poszczególnych pikseli, które wydaje się czystym odzwierciedleniem otaczającego nas świata i pozwala tworzyć grafikę niemal w taki sam sposób jak przy wykorzystaniu tradycyjnej kartki papieru, jest chyba zarazem najprostszym sposobem zapisu grafiki. Pomimo kilku niedogodności samego formatu zapisu, grafika rastrowa wciąż cieszy się popularnością wszędzie tam, gdzie niepotrzebne jest jej skalowanie. I właśnie od grafika rastrowa warto rozpocząć własną przygodę z grafiką komputerową.

Sprawdź nas na:
Facebook
i bądź na bierząco!

Dowiedz się więcej o marketingu na naszym blogu!

grafika rastowa

Close Menu
TEL: +48 570 567 188 MAIL: biuro@wickedbrains.com
Translate site »