Co oznacza copywriting
Ze świecą szukać polskiego odpowiednika tego terminu. Copywriting można różnie definiować. Osobiście rozumiem to jako proces tworzenia skutecznych, perswazyjnych i funkcjonalnych tekstów, najczęściej o charakterze sprzedażowym (chociażby pośrednio). Copywriting -iem zatem nie jest publicystyka, beletrystyka, czy też tworzenie suchych opisów technicznych (sprowadzających się na przykład do podania parametrów danego urządzenia). Copywriting to tworzenie tekstów na potrzeby marketingu i reklamy, zawierających określony komunikat dla konsumenta. Copywriter musi wiedzieć jak sprzedawać, a w tym celu musi znać produkt, docelowego odbiorcę oraz przyjętą w organizacji strategię komunikacji. Zastanówmy się, jakie warunki powinien spełniać skuteczny przekaz reklamowy.
Warto także wiedzieć, czym jest SEO copywriting. To pisanie tekstów pod kątem pozycjonowania dla Google. Może być rozumiany zarówno jako tworzenie treści na stronie, które podnoszą jej topical authority, zwiększają liczbę słów kluczowych, budują długi ogon etc., jak i jako tworzenie treści w postaci nośnika dla linków z innych stron www.
Jak nauczyć się skutecznego copywriting -u?
Chcesz zostać autorem treści reklamowych? Na rynku istnieje sporo szkoleń, książek i kursów online. Warto zarówno gromadzić wiedzę teoretyczną, jak pisać i pracować nad własnym warsztatem. Istnieje wiele technik tworzenia treści, jednak doświadczenie jest bardzo istotne i przeczytanie nawet 100 książek nie zagwarantuje, że będziesz w stanie tworzyć dobre teksty sprzedażowe. Pamiętaj również, że języka i operowania nim uczysz się cały czas. Nie tylko literatura branżowa, ale również i dobre powieści, reportaże, czy nawet pisanie w internecie, pomogą w rozwinięciu zdolności.
Ceny copywriting -u i oferty
Copywriting wycenia się albo projektowo – np. za opracowanie danego hasła reklamowego (zwykle jako element szerszej kampanii) albo, w przypadku tekstów funkcjonalnych, do bazy wiedzy, na blog firmowy etc., za 1000 zzs (znaków ze spacjami). Zwykle prosząc o oferty (np. na grupie na Facebooku – Copywriter poszukiwany) możesz określić cel danego tekstu, założenia co do autora (czasem copywriter musi mieć większe doświadczenie w jakiejś dziedzinie – np. copywriter techniczny), liczbę tekstów. Warto też prosić o przesłanie portfolio. Możesz również poprosić, aby kandydat przygotował tekst na dany temat, który pozwoli ocenić jego poziom. Pamiętaj, że dobrym zwyczajem jest płacenie nawet za najmniejsze zlecenia, za które możesz rozliczyć się dopiero na etapie podpisywania umowy. Facebook to też świetne miejsce gdzie wielu copywriterów szuka zleceń, więc dodanie ogłoszenia na popularnej grupie, pomoże wybrać najlepszą osobę. Działa tam również sporo małych agencji (butików kreatywnych), które chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami – nigdy nie zaszkodzi zapytać ich o ofertę.
Zlecenia dla copywriterów w innych językach – jak to zrobić?
Pamiętaj: umiejętność pisania tekstów nie jest równoznaczna ze znajomością języków! Nie każdy Polak potrafi napisać tekst reklamowy, czy artykuł na stronę, choć zna język polski i posługuje się nim biegle. Podobnie sama znajomość języka angielskiego u kandydata, to nie gwarancja, że będzie on dobrym dostarczycielem treści. Wyższy poziom operowania tekstem, wymaga dużych umiejętności, znajomości kontekstów i wystrzegania się błędów, ale również pewnego zaplecza kulturowego i kulturalnego dotyczącego danego kraju. Dlatego jeśli szukasz kogoś do zlecenia w obcym języku, to zdecyduj się na specjalistę z bogatym portfolio. Innym wyjściem jest zamawianie tekstów w języku polskim, a następnie oddawanie ich profesjonalnym tłumaczą. Często jest to tańsze rozwiązanie, niż znalezienie dobrego copywritera mówiącego i piszącego po np. Hiszpańsku.
Co cechuje dobrego copywritera
Dobry copywriter musi przede wszystkim umieć biegle posługiwać się językiem, w którym tworzy teksty. Możecie się śmiać, że to truizm, ale bardzo często nawet osoby z wykształceniem, dajmy na to dziennikarskim, robią okropne błędy językowe. Zdarza się, że tworzą tekst z błędami i potem taki slogan ląduje na billboardach, na witrynie internetowej, czy w mediach społecznościowych. Afera wizerunkowa gotowa.
Po pierwsze oprócz znajomości zasad poprawnego pisania, copywriter musi być po prostu oczytany i mieć tzw. lekkie pióro. Tworzone przez niego teksty muszą być łatwo przyswajalne. W przeciwnym razie odstraszą czytelnika, zamiast go zachęcić do określonego działania.
Ponadto musi znać podstawy psychologii sprzedaży. Musi poznać charakter, potrzeby i zachowania grupy docelowej swojego tekstu. Innego języka używa się przy tworzeniu treści dla pani domu, innego dla dzieci, innego dla menadżerów wysokiego szczebla. Inaczej sprzedaje się produkt codziennego użytku, a inaczej wyjazd wakacyjny dla całej rodziny.
Dobry copywriter musi ponadto umieć korzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Istnieje szereg zasad dotyczących tworzenia przyciągających uwagę tytułów, nagłówków oraz technik kompozycji tekstu.
Jeśli aktualnie szukasz osoby, którą opisujemy wyżej, napisz do nas!
Sprawdź nas na:
Facebook
i bądź na bierząco!
Dowiedz się więcej o marketingu na naszym blogu!